
Rezystory w dziedzinie elektryki są bardzo ważnymi elementami, których charakterystycznym parametrem jest przede wszystkim rezystancja przedstawiania w omach.
Do Czego Służy Rezystor?
Uogólniając funkcję jaką spełniają te elementy w urządzeniach elektrycznych należy powiedzieć, że do ich głównych zadań należą:
- ustalanie wartości prądu,
- klasyfikowanie wartości spadku napięcia,
- zamienianie mocy na ciepło,
Podział Rezystorów
Klasyfikując rezystory można by je podzielić na wiele sposobów. Jednak klasyfikację przyjęta za podstawową uważa się podział na rezystory stałe i zmienne. Pierwsze z nich charakteryzują się stałą, niezmienną wartością przyjętą podczas procesu wytwarzania rezystora. Drugi podział charakteryzuje zmienna wartość rezystancja zależąca od różnorodnych czynników zewnętrznych.
Rodzaje Rezystorów wg Typu Materiału Oporowego
W zależności od materiału oporowego zastosowanego w rezystorze możemy wyróżnić:
- Rezystory Metalowe – o dodatnim temperaturowym współczynniki rezystancji (TWR), w przypadku których wraz ze wzrostem temperatury rośnie również ich rezystywność,
- Rezystory Niemetalowe – o ujemnym temperaturowym współczynniku rezystancji (rezystywność maleje wraz ze wzrostem temperatury),
Rodzaje Rezystorów wg Konstrukcji
W zależności od zastosowanej metody produkcji rezystorów możemy wyróżnić:
- Rezystory drutowe,
- Rezystory cienkowarstwowe,
- Rezystory grubowarstwowe,
- Rezystory foliowe,
Rezystor i Jego Parametry:
- Rezystancja,
- Napięcie graniczne,
- Napięcie znamionowe,
- Napięcie szumów,
- Tolerancja,
- Częstotliwość graniczna,
- Dopuszczalna moc strat,
Budowa Oporników
Budowa rezystora zależy od wielu czynników gdzie bierze się pod uwagę późniejsze wykorzystanie, koszt wykonania elementu, warunki pracy i wiele innych. Do najpopularniejszych z nich nalezą rezystory z warstwą węglową (starszego typu), które zbudowane są z rurki ceramicznej pokrytej specjalnym włóknem węglowym posiadającym daną wartość rezystancji.
W nowoczesnych rezystorach węgiel zostaje zastąpiony specjalnym metalem (np. nikiel, chrom, cyna) co daje dużo więcej stabilności i powoduje, że koszt wykonania takiego elementu jest nieco niższy.
